Ermenistan’ın Yeni Başbakanı Türkiye Sorusunu Cevapladı

Komşu ülke Ermenistan’da yirmi altı gün içerisinde halk protestoları sonucunda Başbakan olarak seçilerek yönetimin başında yer alan muhalefet lideri Nikol Paşinyan, Ermeni işgali altında Dağlık Karabağ bölgesinde Türkiye ile alakalı olarak ilk açıklamasını gerçekleştirdi.

0

Komşu ülke Ermenistan’da yirmi altı gün içerisinde halk protestoları sonucunda Başbakan olarak seçilerek yönetimin başında yer alan muhalefet lideri Nikol Paşinyan, Ermeni işgali altında Dağlık Karabağ bölgesinde Türkiye ile alakalı olarak ilk açıklamasını gerçekleştirdi. Muhalefet lideri Paşinyan, Türkiye ile ön şartsız ilişkileri normalleştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Geride bıraktığımız salı günü parlamento sonucunda Ermenistan Başbakanlığına getirilen Nikol Paşinyan, Türkiye’ye ilk mesajını bugün ziyaret gerçekleştirdiği Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki Hankendi’nden (Stepanakert) verdi.

Meydana getirilen basın toplantısında komşu ülke Türkiye ile alakalı olarak bakış açısı sorulduğunda Paşinyan şu cevabı söyledi:

“Biz Türkiye ile ön koşulsuz ikili ilişkilerin normalleşmesinden tarafız. Biz herhangi ön koşul aramıyoruz. Arayan taraf ise Türkiye. Bu ön şartı da 3’üncü bir ülkeyle olan ilişkilerine bağlıyor. Üçüncü ülke olarak Azerbaycan olarak gösteriliyor. Biz soykırımı tanımalarını da beklemiyoruz. Bu durumu biz uluslararası düzeyde tanınması için çaba sarf ediyoruz. Bunu da benzer trajedinin bir daha meydana getirilmemesi adına yapıyoruz”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.