Erdoğan Tillerson’la görüştü

0

Cumhurbaşkanı Recepi Tayyip Erdoğan, Perşembe günü başkent Ankara’daki cumhurbaşkanlığı kompleksinde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir araya geldi. Bu arada, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler, ABD’nin terörist PKK üyeli Halk Koruma Birimlerine (YPG) ) Kuzey Suriye’de.

Başkanlık kaynaklarına göre Erdoğan, ABD yönetiminin YPG teröristlerine verdiği destekten ve Türkiye’nin Tillerson’la yaptığı toplantıda Suriye, Irak ve bölgesel gelişmelere ilişkin öncelikleri ve beklentileri konusundaki endişelerini “güçlü ve açık bir şekilde” dile getirdi.

Gerek cumhurbaşkanlığı kaynakları gerekse ABD Eyalet Birimi sözcüsü, toplantıların “olumlu” ve “verimli” olduğunu söyledi.

Lübnan başkenti Beyrut’ta Ankara’ya gitmeden önce düzenlediği basın toplantısında Tillerson, ülkesinin “YPG milislerine ağır silahlar vermediğini” ve bu nedenle “ağır ağır silah” bulunduğunu doğrulayan daha önce Pentagon tarafından yapılan açıklamalardan zıddı olarak geri almak için hiçbir şey olmadığını “ileri sürdü. YPG’nin ABD tarafından verdiği ellerde

Yakın tarihli bir ABD istihbarat raporunda, ABD’nin terörist grup olarak belirlediği PKK ve Kuzey Suriye’deki YPG arasındaki bağlantıyı gerekçe göstererek Ankara’nın endişelerini doğruladığı için Tillerson’un ziyareti daha da zorlaştı ve Washington’un YPG’ye verdiği desteği olağandışı bir duruma düşürdü.

Türkiye, Tillerson’un beş ülke gezisinin son durağıydı; bunu Mısır, Kuveyt ve Ürdün’deki durakları izledi.

Yetkili, ikili ilişkileri ve uluslararası gelişmeleri görüşmek üzere Cuma günü Türk meslektaşı Mevlüt Çavuşolu ile bir araya gelecek. Toplantı sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.