Endonezya’da sel ve heyelan felaketi: 84 ölü

0

Endonezya’da şiddetli yağışlar sebebiyle ortaya çıkan sel ve heyelanlar sonucunda seksen dört kişinin hayata gözlerini yumduğu açıklaması yapıldı.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü olarak konuyla ilgili konuşan Sutopo Purwo Nugroho, Papua eyaletinin başkenti Jayapura’da şiddetli yağışların meydana getirdiği selde, hayatını kaybedenlerin sayısının 70’den 79’a çıktığı belirtti. Bölge içerisindeki afette yermiş dört kişinin yaralandığı ve kırk üç kişinin halen kayıp olduğu bilgisini kamuoyu önünde duyuran Nugroho, hemen hemen on iki bin kişinin selden olumsuz etkilendiğini ifade etti. Diğer taraftan Yogyakarta kentinde meydana gelen sel ve heyelanda da en az beş kişinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin kayıp olduğu duyuruldu. Afet bölgelerinde, kayıpları arama kurtarma çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor.

Endonezya’da sel ve heyelan çok sayıda ölüme yol açtı. Güney Sulawesi eyaletinde, ocak ayında şiddetli yağışlar sebebiyle meydana gelen sel ve heyelanlarda altmış sekiz kişi ölmüştü. Muson yağmurlarının etkisinde olan ve tropikal iklimin ortaya çıktığı Endonezya’da, yıl genelinde aşırı yağışlar sebebiyle sıklıkla su baskını ve heyelan meydana geliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.