EMEKLİ ZAM ORANLARI ARTACAK

EMEKLİ ZAM ORANLARI ARTACAK

0

Emeklilerin zam beklentisi sürerken 2018 yılının enflasyon oranları yüzde 9.48 oranında gerçekleşince emeklilerin 2018’in ikinci yarısında 4.02 oranında zamlanacağı bekleniyor. Kesin artış oranı ise TÜİK verilerine göre 3 Temmuz tarihinde belli olacak.

 

EMEKLİLERE EK ÖDEME YÜKSELECEK

Temmuz’da emeklilere ödenen ek ödeme de zamlanacak. Vergi iadesinin yerini alan ek ödeme her ay ödeniyor. Tutarı da maaşa göre değişiyor. Emekliler her ay maaşın yüzde 4’ü ya da 5’i oranında ek ödeme alıyor. Temmuz’da maaş yükseleceğinden, bunun üzerinden hesaplanan ek ödeme de artacak.

KATKI PAYI ALINMASIN BEKLENTİSİ

Emekliler, sağlıktan alınan katılım paylarının kaldırılması beklentisi içerisinde. Yaşa bağlı olarak hastanelere ve eczanelere daha fazla giden emekliler, maaşlarından kesilen katılım paylarına son verilmesini istiyor. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün de belli bir yaşa gelen emeklilerin sağlık hizmeti ihtiyacının giderek arttığına dikkati çekerek, “Çalıştıkları dönemde yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödeyen emeklilerden katkı payı alınmasından rahatsızlık duyuyoruz. Emeklilerimizin aylıkları sağlık hizmetlerinden yararlanmalarının ardından katkı payı kesintisiyle düşüyor. Kamu ve özel sağlık kuruluşları ayrımı olmaksızın emeklilerden katkı payı alınmamasını istiyoruz” diyor. Bu talep hayata geçerse, emeklerin maaşlarından muayene, ilaç ve reçete katılım payı kesilmeyecek. Emekliler sağlıktan ücretsiz yararlanacak.

 

Kaynak: Haber7

Leave A Reply

Your email address will not be published.