Öne Çıkanlar organik tereyağı Pubis Bluetooth SIG Beykoz MHK

Bu haber kez okundu.

Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği ( TOBB )Nedir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) ticaret ve sanayideki dayanışmayı sağlayarak menfaatlere uygun bir şekilde ticaretin ve sanayinin gelişmesini sağlamak ve odaya üye olanların mesleki faaliyetlerini kolaylaştırıp üye ve halk arasında dürüst ve güvenilir bir ortam sağlamak üzere kurulmuş olan birliktir. Birliği oluşturan organlar demokratik bir süreçte seçilmektedir.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Hukuki İşlem ve Yetkileri


Bu birliğin hukuki temsilcisi Birlik Başkanıdır. Birlik adına düzenlenmiş olan sözleşme, taahhütname veya vekaletname gibi Birliği hukuken bir arada tutan hukuki işlemleri imzalamaya Birlik Başkanı ya da Birliğin Genel Sekreteri müştereken yetkilidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin yerel düzeyde ticaret, deniz ticaret odaları, sanayi, borsalar ve ticaret ve sanayi şeklinde oluşmuş olan 365 üyesi bulunmaktadır. Ülke çapında yayılmış bu oda ve borsalara 1 milyonu aşkın firma kayıtlıdır.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Görevleri ve Amacı


Türk girişimcilerin çalışmalarına destek olarak öncülük etmektedir. Özel sektördeki ihtiyaçlara göre siyasi görüş ve çözüm üretmektedir. Ekonomik, ticari ve uluslararası işbirliğini sağlayabilmek adına yararlı olabilecek olan bilgileri üyelerine sunmakta ve ekonomik raporlar hazırlamaktadır. Eğitim kurumları kurarak bu kurumlarla işbirliği içerisine girerek fayda sağlar. Aynı zamanda uluslararası kuruluşlarda Türk özel sektörünü temsil etmektedir. Odalar ile borsa arasında oluşabilecek anlaşmazlıkları çözmekte ve elektronik altyapı kurarak tedbirler almaktadır. Ayrıca organize sanayi bölgesi ve teknoloji geliştirme merkezlerinin kurulmasını sağlamaktadır. En önemli amacı ise ülkedeki ticaret ve sanayinin geliştirilmesi ve güven ortamının sağlanmasıdır.

Ek olarak yabancı ülkelerde düzenlenmiş olan borsa, oda ve benzeri organizasyonların raporlarını bu Birlik incelemekte ve ülkemiz ile ilgili ve önem taşıyan konuları toparlayıp yayınlayarak ülkemizdeki hizmet koşullarını iyileştirmek bu Birliğin görevleri arasındadır. Sonuç olarak bu Birlik bakanlık tarafından verilmiş olan mevzuatlar çerçevesinde verilen görevleri yapmak, ülke ekonomisinin geliştirilmesine ve yönlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla resmi makamlara, mercilere görüş bildirerek öneride bulunmaktadır. Bu Birliğin hedefi ülkede sanayideki ve ticaretteki dayanışmayı arttırıp ülke menfaatlerini ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak ülkeye katkı sağlamaktır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.