Doğalgazda İndirim İçin BOTAŞ’ın Hamlesi Bekleniyor

Dolar kurunun günden güne azalış göstermesinin ardından gözler 1 Aralık cumartesi gününden itibaren geçerli uygulamaya konulacak olan doğalgaz tarifelerine yöneldi. BOTAŞ'ın, 1 Kasım tarihinde olduğu gibi 1 Aralık'ta da doğalgazla elektrik üreten santrallere gönderdiği gazda indirim meydana getirmesi bekleniyor.

0

Dolar kurunun günden güne azalış göstermesinin ardından gözler 1 Aralık cumartesi gününden itibaren geçerli uygulamaya konulacak olan doğalgaz tarifelerine yöneldi. BOTAŞ’ın, 1 Kasım tarihinde olduğu gibi 1 Aralık’ta da doğalgazla elektrik üreten santrallere gönderdiği gazda indirim meydana getirmesi bekleniyor.

Dolar kuru 5,20 Türk Lirası altını gördü. Kurdaki düşüş, elektrik ve doğal gazda indirimle alakalı beklentileri alevlendirdi. Gözler gaz indirimiyle alakalı olarak BOTAŞ’ta olacak. BOTAŞ, 1 Kasım’da özel sektör santrallerine satmış bulunduğu gazda yüzde dokuz dolaylarında indirim meydana getirmişti. 1 Aralık’ta da yine indirim gerçekleştirilmesi bekleniyor. Sektör kaynakları, indirimin sürpriz olmayacağının altını çizerek, “BOTAŞ, hali hazırda her 1000 metreküp gazı bin 550 TL’ye santrallere satıyor. Beklenti 6.5-7 düzeyinde indirim” sözlerini söyledi. Bu indirimin, enflasyona da doğru orantılı şekilde etkisi olacağı düşünülüyor.

Peki, konut ve sanayide indirim olacak mı sorusu akıllara geliyor. Enerji kulislerinde, elektrik ve doğal gazda, döviz kurunda sıra dışı bir yükseliş ortaya çıkmazsa 2019 senesi ile beraber indirim gerçekleştirileceği konuşuluyor. Oran ise henüz dile getirilmiyor. Sektör kaynakları, gerek elektrikte gerekse de gazda tek haneli indirimlerin gündeme alınacağını belirtiyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.