Devlet 17 Milyarlık Alacaktan Vazgeçiyor

Devlet 17 Milyarlık Alacaktan Vazgeçiyor

0

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba tasarıyla getirilecek düzenlemelerin devlete maliyeti yaklaşık 17 milyar olacak.

Maliye Bakanlığı, tasarıyla hayata geçirilecek düzenlemelerle ilgili “etki analiz tablosu” hazırladı. Buna göre, düzenlemelerin devlete maliyeti 17 milyar 298 milyon 228 bin lira.

Kadın çalışanların küçük çocuklarının işveren tarafından karşılanan kreş hizmetleri ücret istisnası kapsamına alınıyor. İlave asgari geçim uygulaması ise yeni düzenlemeyle kalıcı hale getiriliyor. Bunun devlete maliyeti ise 800 milyon lira.

Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerinde makina ve teçhizat alımlarında amortisman süresi kısaltılacak. 80 bin firmayı ilgilendiren düzenlemenin devlete maliyeti 400 milyon lira olacak.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda ise minübüs tanımında sürücüsü dahil 15 oturma yeri  olarak belirlenen sayı ise 17’ye çıkarılarak otobüs olarak vergilendirilen 100 bini aşkın araç minibüs kapsamına alınarak 120 milyon liralık vergi alınmayacak.

Korunma/Bakım tedbirinin sona erdiği tarihten 2 yıl içerisinde istihdam edilmek için bakanlığa başvurma hakkı 5 yıla çıkarılıyor. Bu mezunların uygun kadrolara atanması yapılacak. Bunun devlete maliyeti ise 1 milyon 728 bin lira.

Bunun yanı sıra organize ve küçük sanayi bölgelerinde yapılan altyapı yatırımlarında mal teslimi ve hizmet ifaları KDV’den istisna tutulacak. Bu düzenlemenin devlete maliyeti ise 80 milyon lira.

Leave A Reply

Your email address will not be published.