Çocukların Bulduğu Su Köylüyü Sevince Boğdu

Kars'ın Digor kazası yaylalar mevkiinde karayolunun altından giden, hayvan otlatan çocuklar tarafından ortaya çıkarılan su, köylülerin büyük sevinç yaşamasına yol açtı.

0

Kars’ın Digor kazası yaylalar mevkiinde karayolunun altından giden, hayvan otlatan çocuklar tarafından ortaya çıkarılan su, köylülerin büyük sevinç yaşamasına yol açtı. Uzun seneler, hemen hemen yirmi kilometre uzaklıktan eşek sırtında su taşıyarak evlerine getiren köylüler, küreklerle kanal açarak suyu bir araya toplamaya çalıştı. Köylülerden birinin önce kana kana su içip, sonrasında da başından aşağı dökerek sevinç içine girmesi, sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınla köylülere seyredildi.

Digor’un 11 yaylasının yer aldığı bölgede hayvan otlatmakta olan Ömer Adikti ve Muhammed İsmail Adikti adlı çocuklar, karayolunun altından geçen suyu görünce, soluğu Düzgeçit köyü yaylasında aldı. Uzun seneler, yirmi kilometre mesafeden eşek sırtında yaylalarına su taşıyan köylüler, suyun bulunduğunu haberini alınca kürekleri alıp koşarak bölgeye gitti.

Suyun berrak ve içilebilir olduğuna tanıklık eden köylüler, küreklerle kanal açıp, suyu açtıkları çukurlarda biriktirdi. Durumu İl Özel İdaresi’ne haberdar eden köylülerin, ekiplerin gelip bölgede etüt çalışması gerçekleştireceklerini ifade etmesi üstüne sevinçleri bir kat daha yükseldi.

Bu esnada bölgeye gelen Düzgeçit köyünden Mehmet Adikti, suyun çıktığı kaynağa giderek önce kana kana su içti, sonrasında da buz gibi suyu başına dökerek sevincini sosyal medya üzerinde paylaştı. Adikti’nin bu yaptığı durum, sosyal medya hesapları üstünden canlı canlı köylülere seyrettirildi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.