Çin Liderinden ABD’ye Kamuflajlı Gözdağı

Dünyanın en büyük orduları arasında yer alan Çin ordusu, Güney Çin Denizi'nde dev deniz tatbikatı yapacak olan Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik olarak gövde gösterisi gerçekleştirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tatbikata kamuflaj giyerek yer aldı.

0

Dünyanın en büyük orduları arasında yer alan Çin ordusu, Güney Çin Denizi’nde dev deniz tatbikatı yapacak olan Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik olarak gövde gösterisi gerçekleştirdi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tatbikata kamuflaj giyerek yer aldı.

Çin Deniz Güvenlik İdaresinden meydana getirilmiş olan bilgilendirmede, Çin’in güneyindeki Haynan adasından start alarak dikdörtgen şeklinde ortaya çıkarılan alanda sivil gemilere bu bölgeden ayrılmaları telkini gerçekleştirildiği belirtildi ancak kaç savaş gemisinin tatbikatta yer aldığı ifade edilmedi. Senelik rutin eğitim düzeninin bir parçası olarak icra edilen tatbikatın üç gün boyunca devam edeceği, tatbikatta gerçek savaş senaryolarının icra edileceği belirtildi.

Çin Başbakanı olarak görev yapan Li Kıçiang geride bıraktığımız ay, bu seneki savunma bütçesinin geride kalan seneye kıyasla  yüzde 8,1 artışla 1 trilyon 106 milyar 951 milyon yüen (hemen hemen 178 milyar dolar) olarak belirlendiğini ifade etmiş, “ülkenin güçlü ve etkili hava ve donanma kuvvetlerinin inşasını devam ettireceği” belirtmişti. Havada 5’inci nesil J-20 hayalet uçakları, denizde yeni destroyerler ve uçak gemilerini envanterine katarak gücüne güç katan Çin Halk Kurtuluş Ordusunun envanterinde biri kullanımda diğeri inşa sürecinde 2 uçak gemisi yer alıyor. Çin’in ilk uçak gemisi Sovyet yapımı Liaoning, Ukrayna’dan buraya getirilmiş, Eylül 2012’de ordunun envanterinde yer almıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home