Çiftçilerin Beklediği Destek Ödemeleri Konusunda Bakan’dan Müjde

Türkiye'nin 2021 senesinde et ithalatını hepsinin biteceğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere yönelik 490 milyon Türk Lirası tarım destekleme ödemelerinin ise bugün itibariyle başlandığını belirtti.

0

Türkiye’nin 2021 senesinde et ithalatını hepsinin biteceğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere yönelik 490 milyon Türk Lirası tarım destekleme ödemelerinin ise bugün itibariyle başlandığını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı olarak görevini devam ettiren Bekir Pakdemirli’den et ithalatı ve çiftçilere alakalı olarak destek ödemelerine ilişkin oldukça önemli açıklamalar yaptı.

Et ithalatı 2021’de son bulacak

Bakan Pakdemirli et ithalatıyla alakalı olarak “Önümüzdeki altı aylık dilim içerisinde kasaplık hayvanla alakalı herhangi bir ithalatımız gerçekleşmeyecek. Bunu kesin olarak söyleyebilirim ama Türkiye (tüketimini) 6 kilodan 15 kiloya yükseltirken üretimini yüzde yetmiş artırmış. 23 kasım itibariyle tüketici tercihleri proteinde bir miktar daha ette olduğu için bizim bu durumla alakalı ithalat bağımlılığımızı tamamen rafa kaldırmamız 3 yıllık bir program olarak karşımıza çıkıyor. 2021 senesi içinde biz artık ‘tamamen Türkiye bu hususta ithalata bağımlı olmaktan kesinlikle çıkacaktır’ söyleyebiliriz.” sözlerine yer verdi.

Bakan Pakdemirli, “Ucuz eti sosyal sorumluluk olarak görüyoruz. Ülkemizin bütün kentlerinde teşkilatı olan 3 büyük markette 29 Türk Lirası kıyma, 31 Türk Lirası kuşbaşı et satışları sürmektedir. Bunu da sürdürebildiğimiz zaman devam ettirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.