Brunson Anlaşması Konusunda Yalanlama Geldi

Türk yetkili, "İsrail'de düzmece terör suçlamalarıyla gözaltına alınan Ebru Özkan'ın salıverilmesi karşılığında Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasına yönelik Türkiye ile ABD arasında anlaşma yapıldığına yönelik haberler tamamen asılsızdır." dedi.

0

Türkiye’den üst düzey bir kişi, İsrail’de gözaltına konulan Ebru Özkan’ın serbest kalmasına yönelik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen rahiplerinden Andrew Brunson’ın salıverilmesi konusunda ABD ile Türkiye arasında bir anlaşma gerçekleştirildiğine yönelik medyada yansıyan haberlerin gerçek dışı olduğunu söyledi.

Yetkili, yapmış olduğu açıklamasında, “İsrail’de düzmece terör suçlamalarıyla gözaltına konulan Ebru Özkan’ın serbest bırakılmasına yönelik olarak Andrew Brunson’ın bırakılması adına Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında anlaşma meydana getirildiğine yönelik haberler olduğunu gördük.” sözlerini belirtti.

“Bu haberler tamamen gerçek dışıdır.” sözlerini söyleyen yetkili, Türk hükümetinin, ülkenin bağımsız yargısının işlerine karışma gibi bir niyetinin olmadığının altını çizdi. Amerika Birleşik Devletleri medyasında, Özkan’ın İsrail tarafından serbest kalması konusunda ABD’nin devreye girmesi ile rahip Brunson’ın salıverilmesi için Türkiye ile ABD’nin anlaşmaya vardığı iddiaları yer edinmişti.

Kudüs’e gerçekleştirdiği ziyaretin sonrasında 11 Haziran pazartesi günü Türkiye’ye gitmek adına geldiği Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda tutuklanan Özkan, İsrail askeri mahkemesinin koşullu tahliye kararı neticesinde tutuksuz yargılanmak üzere 11 Temmuz cumartesi günü gecesi serbest kalmıştı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.