Bankacılık virüsü tespit edilen uygulamalar kaldırıldı

0

Siber güvenlik araştırmacıları Android işletim sistemli telefonları uygulama marketi Google Play Store’de Anubis adlı bir bankacılık zararlı yazılımı olduğunu ortaya çıkardı. Görünüşte online bankacılık kullananlar adına yararlı gibi duran iki uygulama aracılığıyla ortaya çıkan bu zararlı yazılım, kullanıcılar cihazlarını hareket ettirdiğinde aktif duruma geçiyor.

Son zamanlarda özellikle mobil cihazlara yönelik zararlı yazılımların miktarında artış olduğu ortaya çıkıyor. Siber güvenlik kuruluşu Trend Micro araştırmacıları Google Play Store üzerinde geniş kullanıcı kitlelerine yayılma olasılığı olan bu iki adet zararlı bankacılık yazılımı keşfettiler.

Görünüşte online bankacılık kullananlar konusunda birçok avantaj barındıran Currency Converter ve BatterySaverMobi olarak isimlendirilen bu iki uygulama kısa zamanda Google Play’den kaldırıldı. Pil kullanımında tasarruf sağlamaya yardımcı olacağı ifade edilerek açılan BatterySaverMobi adlı uygulama kaldırılmadan önce 5 bin kez indirilmişti. 73 kullanıcıdan 4.5 gibi yüksek bir puan verilen uygulama hakkında meydana getirilen yorumların ise çoğunun anonim ve gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Para birimlerini çevirmeye yardımcı olarak tasarlanan Currency Converter ve BatterySaverMobi uygulamaları üstünden saldırganlar kullanıcının cihazına ve sensörlerine erişerek burada gizleniyor. Kullanıcılar cihazlarını hareket ettirdiğinde, hareket sensöründen gelen veriyle beraber trojan aktive oluyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.