Banka Dosya Masrafından Tahsis Ettiği Faizi Tüketiciye geri Verecek

0

Kahramanmaraş’ta bir tüketicinin yapmış olduğu başvurusunu değerlendirmeye alan İlçe Tüketici Hakem Heyeti, bankanın dosya masrafı üstünden almış oldukları faiz miktarının, tüketiciye geri verilmesi yönünde karar aldı.

Merkez Onikişubat ilçesinde ev almak adına bankadan kredi çeken A.C,  bir süre sonra kredinin dosya masrafının kendisine iade edilmesini istemişti. Avukatı Duran Karademir ile bankanın kredi evrakını takibe alan A.C,  iade edilen dosya masrafından on senelik faiz miktarının alındığı gördü. Mağdur vatandaş, avukatı aracılığıyla kredi masrafının faizinin iadesi konusunda Onikişubat İlçe Tüketici Hakem Heyetine müracaat gerçekleştirdi. Şikayet yapılması üstüne bir araya gelen heyet, alınan faizin iadesi yönünde karar kıldı.

Avukat Duran Karademir, müvekkilinden ve başka tüketicilerden yasal olmayan dosya masrafından ayrıca faiz alındığını ifade etti. Dosya üstünde meydana getirdikleri araştırmalarda, bankaların yasal duruma geçmeyen dosya masraflarını almanın yanında bir de alınan kredinin üzerinden faiz işlettiklerini fark ettiklerini belirtti.

 Herkesin gözünden kaçan bir durumu fark ettiklerini belirten Karademir, “Dosya masrafına da faiz işleterek haksız bir kesinti gerçekleştirilmiş. Konuyla alakalı olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurduk ve bunların  hesaplanarak iadesi adına müracaat ettik. Hakem heyeti bunu kabul ederek, bu yapılan kesintinin tarafımıza iadesine karar verdi.” sözlerini söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home