Bakanlık Yolcular için Gümrük Rehberi ‘ni Yayınladı

Bakanlık Uygulama Yayınladı Yasak Olup Olmadığına Bakılabilecek

0

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yurtdışından Türkiye’ye gelen yolcuların merakla beklediği uygulamayı yayınladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yurtdışından gelen yolcular için yayınlanan “Yolcular için Gümrük Rehberi” uygulaması ile yolcular Türkiye’ye yurtdışından vergisiz olarak getirebilecekleri, yasak ya da izinli olan ve ülkeden çıkarabilecekleri eşyalar hakkında bilgi alabilecek.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, cep telefonu ve tabletlere indirilebilen uygulama internet bağlantısı olmadan da çalışabilecek. “Yolcular İçin Gümrük Rehberi” isimli uygulama App Store ve Google Play’da yer alıyor.

Yurtdışından gelen yolcular için merak konusu olan eşya limitleri ve eşyaya ilişkin güncel bilgilere Bakanlık tarafından yayınlanan uygulama sayesinde ulaşılabilecek.

Yasak ve İzne Tabi Eşyalar

Kullanıcılar uygulamada “ülkeye giriş” ve “ülkeden çıkış” olarak bulunan seçeneklerle , Türkiye’ye gelirken vergisiz olarak getirebilecekleri, getirilmesi izne tabi ya da yasak olan eşyalar hakkında bilgi edinebilecekler.

Limit Görülebiliyor

Kullanıcılar sanal alışveriş sepetiyle alışveriş listesi oluşturularak, muafiyet limitini aşıp aşmadıklarını öğrenebilecekler. Uygulama aracılığıyla kaçakçılık ihbarı da yapılabilecek. Uygulama şimdilik ilk etap olarak yalnızca Türkçe, Almanca, İngilizce, Rusça ve Arapça olmak üzere 5 dilde hizmet veriyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.