Avusturya’da Çifte Vatandaşlığı Olanların İptali İsteniyor

Anayasa değişikliği referandumunda Türkiye ile büyük problemler içerisine giren Avusturya, çifte vatandaşlıkları iptal etme konusunda çalışmalar yürütüyor. Bununla beraber uygulama, mahkeme kararı ile sağlandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de 175 kişinin vatandaşlığı "hukuka aykırı" olduğu iddiaları doğrultusunda iptal oldu.

0

Anayasa değişikliği referandumunda Türkiye ile büyük problemler içerisine giren Avusturya, çifte vatandaşlıkları iptal etme konusunda çalışmalar yürütüyor. Bununla beraber uygulama, mahkeme kararı ile sağlandı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de 175 kişinin vatandaşlığı “hukuka aykırı” olduğu iddiaları doğrultusunda iptal oldu.

Avusturya, çok tartışmalı bir karar konusunda fikir birliğine vardı. Eyalet İdari Mahkemesi, çifte vatandaş Türklerin Avusturya vatandaşlığının iptali kararına onay verdi. 16 Nisan 2017’deki anayasa değişikliği referandumu kapsamında Türkiye ile kriz durumu ortaya çıkan ve halen ilişkilerin normal boyutta ilerlemediği Viyana yönetimi, ülkede oy kullanan Türk vatandaşlarının listesini buldu. Sonrasında da harekete geçti.

Listede çifte vatandaşlığı olduğu ifade edilen isimler üstüne yoğunlaşan Avusturya, 4 BİN “şüpheli çifte vatandaş” belirledi. 50’si hakkında soruşturma açılan kişilerden 6’sının Avusturya vatandaşlığı iptal oldu, diğerleri hakkında ise inceleme devam ediyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de şüpheli bulduğu 1200 kişiyi incelemeye koydu. Hukuka uygun olmadığı ortaya çıkan 175 kişinin ise Avusturya Türk vatandaşlığı iptal edildi.

İçişleri Bakanlığı, incelemelere devam edileceğini konusunda bilgilendirmede de bulundu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home