Avrupa Birliği Google’ı Zora Sokacak Dava Açıyor

Avrupa Birliği'nin almış olduğu karar neticesinde dünya geneli internet üzerinde kullanılan arama motoru Google'ı bir hayli şekilde sarsacak gibi gözüküyor. Çünkü AB, arama motoru Google'ın araştırılan sonuçlarını kötüye kullanmasından ötürü dava açma ile karşı karşıya gibi duruyor.

0

Avrupa Birliği’nin almış olduğu karar neticesinde dünya geneli internet üzerinde kullanılan arama motoru Google’ı bir hayli şekilde sarsacak gibi gözüküyor. Çünkü AB, arama motoru Google’ın araştırılan sonuçlarını kötüye kullanmasından ötürü dava açma ile karşı karşıya gibi duruyor.

Önümüzdeki birkaç hafta sürecek Avrupa Birliği ile Google arasında meydana gelecek olan yasal bu sürece tanık olacağımız artık kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü Avrupa Birliği’nin yaptığı duyuru sonrasında dünyanın en çok araştırma yapılan uygulaması Google’ın arama sonuçlarını kötüye kullanması nedeniyle 1 milyar euro’luk bir ceza verileceği konuşuluyor. Avrupa Komisyonu ya da Google şimdilik hususla alakalı resmi bir bilgilendirme gerçekleştirmese de, eğer gelen bilgiler doğrultusunda önümüzdeki birkaç sene boyunca çözüme zor ulaşılacak bir yasal durumun başlayacağını ifade etmek yanlış olmaz.

Avrupa Birliği’nin bu konu hakkında net durması beklenirken edinilen bilgiye göre Google, Avrupa’nın bir numaralı arama motoru olmasını kötüye kullanarak suistimal ettiği ileri sürülüyor. Özellikle de ürün fiyatları hakkında gerçekleştirilen aramaları Google’ın kendi arzularına göre yön çevirdiğini yönünde bir takım iddialar söz konusu.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.