Araştırmalar ‘Kısa Boylu Erkekler Uzun Boylu Erkeklerden Daha Sinirli’

0

Meydana getirilen bir araştırmalar doğrultusunda, kısa boylu erkeklerin uzun boylu olanlara kıyasla daha fazla sinirli oldukları kanısına vardı. Araştırma aynı zamanda bu insanların, şiddete ve suça daha meyilli olduklarını da gözler önüne seriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana getirilen bir araştırmada, kısa boylu erkekler ve uzun boylular içinde, öfkelenme ve olaylara bakış açısı gibi hususlarda farklılıklar olduğu saptandı. Yaşları 18 ile 50 arasında değişen 600 erkek katılımcının üstünde gerçekleştirilen deneyler sonucunda, kısa boylu erkeklerin çok daha kolay sinirlendikleri, suç işlemeye daha meyilli oldukları ve şiddete yatkın olduklarını ifade etti.

Boy uzunluğunun, insanların davranış şekillerini nasıl etkilediğine yönelik yapılan başka bir çalışmada da kısa boylu insanların daha öfkeli olmaya yatkın olmalarının dışında, güvensizlik, korku ve paranoya gibi duyguları daha çok deneyimledikleri ortaya çıktı. Oxford Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırmada ise paranoyak davranışlar ortaya koyduklarını kabul eden altmış kadın katılımcı, sanal gerçeklik ekipmanlarına bağlanarak test edildi. Londra’nın meşhur kalabalık metrosunda, CGI modellemesi ile yapılmış insanlardan dolu olan kalabalık içinde bir yolculuk gerçekleştirilen deneyler, daha sonra bir ankete tabii tutuldu. Anket neticesine göre, daha kısa boylu olan kadınlar, olaylara daha farklı bir perspektiften bakıyorlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.