Android İşletim Sistemi Olan Facebook Kullanıcılarına Büyük Şok

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcı kitlesi oluşturmuş sosyal medya ağı Facebook'un mobil uygulamaları ile beraber Android işletim sistemini kullanmakta olan akıllı telefonlar üzerinde kullanıcılara ait SMS ve arama geçmişi verilerini yükleyip kullandığı gün yüzüne çıktı.

0

Dünya genelinde milyarlarca kullanıcı kitlesi oluşturmuş sosyal medya ağı Facebook’un mobil uygulamaları ile beraber Android işletim sistemini kullanmakta olan akıllı telefonlar üzerinde kullanıcılara ait SMS ve arama geçmişi verilerini yükleyip kullandığı gün yüzüne çıktı.

Ars Technica internet adresi üzerinde yer edinen haber doğrultusunda, çok sayıda kişi Twitter’da meydana getirmiş olduğu paylaşımlarda Facebook hesapları üzerindeki indirilebilir veri dosyalarında arama geçmişlerinde olan aylara ve senelere göre yayılan detaylı dökümler olduğunu ifade etti.

Facebook’un söz konusu iddia edilen paylaşmış olduğu bilgileri Android cihazlarda yayın olarak kullanılan Messenger isimli mesaj uygulaması aracılığıyla ortaya çıkardığı belirtildi.

Uygulamanın son zamanlarda uygulama içi bir diyalog butonu ile beraber irtibat bilgilerini “sürekli paylaşmak” adına izin istemesi kullanıcılar tarafından büyük tepki topladı. Hesaplarındaki veri kayıt dosyalarını inceleme altına alan kullanıcılar bu izin isteğinin gün yüzüne çıkmasının öncesinde, arama geçmişlerinin senelerdir tarihsel olarak kaydedildiğini anladıklarını bildirdi.

Facebook kullanıcıları, dökümü çıkarılan aramaların daha fazla aile ve arkadaş gibi yakın çevrelerindeki kullanıcılarla gerçekleştirdikleri görüşmeler olduğunu belirtti.

Şirketin bu iddia edilen bilgileri kullanıcı veri dosyasında kaydetmesi, bunların pazarlama ve analiz amacıyla üçüncü tarafların kullanımına aktarılacağı şüphelerini beraberinde getiriyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.