Aman Dikkat! Böbrek Sağlığınız Size Bağlı

Aman Dikkat! Böbrek Sağlığınız Size Bağlı

0

Kandaki atık maddeleri süzmek için tüm gün çalışan böbrekler, gün içerisinde yapılan bazı davranışlar nedeniyle büyük zarar görüyor. Peki farkında olmadan yaptığımız ve böbrekleri bitiren davranışlar neler?

 

Günde En Az 8 Bardak Su İçin

Vücudun detoksu olan su, bir yetişkin tarafından günde en az 8 bardak tüketilmelidr. Su, böbreklerle bir araya geldiğinde vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca böbreklerin düzgün çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır.

 

Fazla Tuz Tüketimi

Günde yarım yemek kaşığından fazla tuz tüketimi böbrek ve kalpte oluşabilecek hastalıkların riskini yükselterek bu hastalıkları tetiklemektedir. Aşırı tuz tüketimi, böbreklere fazla baskı uygulaması nedeniyle kaçınmak gerekir.

 

Aşırı Protein Tüketimi

Fazla protein tüketiminde amonyak üretleceği için böbrekler bunu nötralize etmek için aşırı çalışır ve güçsüz kalır.

 

Sigara Kullanımı

Sigara içmek kan damarlarının daralması ve sertleşmesi gibi sorunlara yol açar. Bu da böbrekler dahil tüm organlara kan sağlanmasını olumsuz yönde etkiler.

 

Bilinçsiz İlaç Kullanımı

İnsanların doktorlara danışmadan bilinçsiz şekilde ilaç kullanmaları böbrek sağlığını olumsuz etkilemekte. Özellikle ağrı kesicilerin kullanımı böbreklere zarar verebilecek yan etkiler gösterebilir.

 

İdrar Tutmak

Sık sık yapılan hatalardan biri de idrarı tutmak. İdrar tutma alışkanlığı idrar yollarına zarar vererek böbrek sağlığını olumsuz etkiler.

Leave A Reply

Your email address will not be published.