Almanya’dan Avrupa’ya Türkiye Çağrısı: ABD’ye Tepki Gösterin!

Almanya’dan Avrupa’ya Türkiye Çağrısı: ABD’ye Tepki Gösterin!

0

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlara karşı Avrupa’ya çağrıda bulundu. Maas, Avrupa’nın ABD’ye tepki göstermesini istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, basın mensuplarına açıklamada bulundu. ABD’nin, yaptırım politikalarına yanıt için Avrupalıları kışkırttığına dikkat çeken Maas, “Rusya, Türkiye ve Çin’e uygulanan ve belki de ileride diğer ortaklarımıza uygulanabilecek plansız ve spesifik olmayan yaptırımlar nedeniyle ABD’ye tepki göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

“ABD ile İlişkileri Gözden Geçirme Vakti”

ABD’de Ekim ayında başlayacak “Almanya Yılı” nın ABD yönetimine karşı yeni siyaset geliştirebilmek amaçlı kullanılabileceğine dikkat çeken Maas: “Transatlantik ortaklığını bilinçli, eleştirel ve hatta özeleştiriye dayalı bir şekilde gözden geçirmenin zamanı geldi”dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Rusya ve Çin ile birlikte Avrupa’yı da düşman ilan ettiğini, Alman siyasetinin de bu duruma göre davranması gerektiğini belirten Maas, “ABD ile yeni bir dengeli ortaklığa ihtiyacımız var” dedi.

Maas, kendilerine yeni alanlar açmaları gerektiğini, Avrupa’nın güvenlik alanında daha fazla sorumluluk almasını istediğini belirterek “Değerlerimiz ve menfaatlerimizin Washington’da masanın altına atılma tehlikesi olursa, biz buna itiraz ederiz veya kendi alternatiflerimizi takip ederiz” şeklinde konuştu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.