Afganistan’ın şaşırtıcı kadın kodlama grubu

0

Afganistan’daki bir kız grubu, kargaşa, huzursuzluk ve terörizm için bir ülkeye düştüğünde, kodlamayı öğrenmek ve alışılmadık bir şekilde teknoloji yaratmak için her şeye meydan okuyor.

Tüm kadın bilgisayar programlama okulu olan Inspire (CTI) Kodunda kayıtlı olan bu kızlar, gelecekte bir seferde bir algoritma değiştiriyor.

Program şu anda yaklaşık 80 kadına antrenörlük yapıyor ve kızlara uygulamaları, video oyunları ve web siteleri oluşturup yönetmelerini öğretiyor.

Afganistan’ın haşhaş tohumu üzerine kötü bir şekilde bağımlılığına karşı savaş konusunda insanları eğitmeyi amaçlayan bir video oyununun yaratıcısı Khatera Mohammadi, “Afgan halkının çocukların eğitim düzeylerinde değişiklik getirebilecek daha eğitici oyunlara gerçekten ihtiyacı var” diyor.

Afganistan’daki kadınlar yalnızca haneye götürülüyor ve ülkedeki iş gücündeki kadın istihdamı% 16’lık bir oranda göz ardı ediyor. Bununla birlikte, gittikçe daha fazla zamana sahip kadına verilmeye adan CTI programı çabalarını genişletmeyi hedeflemektedir.

“Yeni, herkesin kodlamayı bildiği değil. Pakistan genelinde daha büyük hale getirmek, daha genişlemek için plan yapıyoruz “diyen CTI Proje Yöneticisi Hasib Rassa, şöyle devam etti:

Leave A Reply

Your email address will not be published.

irfan home