AB’den Suudi Arabistan’a Türkiye’ye Teklif Yap Önerisi

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ifadelerine yer veren Avrupa Birliği Sözcüsü Maja Kojiancic gündemle alakalı sözler söyledi. Kojiancic, "Suudi yetkililerin konuyla alakalı tüm bilgileri sağlaması ve sorumluları yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz. Bunun Türk yetkililerle tam bir iş birliği içerisinde yapılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

0

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında ifadelerine yer veren Avrupa Birliği Sözcüsü Maja Kojiancic gündemle alakalı sözler söyledi. Kojiancic, “Suudi yetkililerin konuyla alakalı tüm bilgileri sağlaması ve sorumluları yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz. Bunun Türk yetkililerle tam bir iş birliği içerisinde yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği (AB), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle alakalı olarak meydana getirilen açıklama hakkında, “Suudi yetkililerden durumla ilişkin bütün bilgileri sağlaması ve sorumluları yargı önüne çıkarması konusunda bekleyiş içindeyiz. Yaşanan olayın Türk yetkililerle tam bir iş birliği içerisinde gerçekleştirilmesi gerekiyor” çağrısında bulundu.

AB Komisyonu Sözcüsü olarak görev yapan Maja Kocijancic, ” Avrupa Birliği, sürecin ilk safhasından bu zamana kadar Suudi yetkililere şeffaf ve hızlı bir soruşturma ile cinayeti aydınlatma uyarısında bulundu. Suudi yetkililerle durumla alakalı iletişim kurmaya devam ediyoruz.” sözlerine yer verdi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olarak görev yapan Federica Mogherini, “Suudi Arabistan’ın güvenli ve şeffaf bir soruşturma yapılması konusunda iş birliği gerçekleştirmesini bekliyoruz. Aynı zamanda Kaşıkçı’nın öldürülmesine alakalı ayrıntıların kesinleşmesi ve suçluların cezalandırılması hususunda ısrarımızı devam ettiriyoruz.” açıklamasını gerçekleştirmişti.

Leave A Reply

Your email address will not be published.