ABD Suriye’nin Doğusunda Rus Tankı Patlattı

0

ABD’li bir askeri görevli, ABD’nin askeri yetkilileri, Cumartesi günü Doğu Suriye’nin Deir el-Zor ilçesinde Esad yanlısı rejim güçleri tarafından işletilen Rus yapımı bir T-72 savaş tankının tahrip edildiğini söyledi.

Bir savunma yetkilisi Salı günü Fox Haber’e verdiği demeçte, tankın içindeki üç kişinin hassas USC’li US MQ-9 Reaper uçağı tarafından öldürülmesine karşın ABD birimleri veya Suriye Demokratik Güçleri (SDF) militanları yaralandı.

ABD Ordusu Ryan Dillon, rejim yanlısı güçlerin aynı bölgeye yakın ABD’li özel operasyon güçlerine ve SDF savaşçılarına ateş açtıklarını belirtti ve “Koalisyon güçleri 10 Şubat’ta Tebiye yakınlarında bir T-72 tankı vurdu.

Koalisyon sözcüsü Col Ryan Dillon, ABD liderliğindeki koalisyon, tanka çarpmadan önce telefonla uyuşmazlık hattından Rus meslektaşlarıyla temas kurduğunu söyledi.

T-72 tankı, Tabyey yakınlarındaki SDF tarafından tutulan bir konumda “eşgüdümlü dolaylı yangınla manevra yapıyordu”.

ABD ordusunun Merkez Komutanlığına göre grev, ABD’nin Suriye yanlısı rejim kuvvetlerine karşı geçen hafta yaptığı ikinci saldırıydı.

ABD’nin ağırlıklı olarak PKK’ya bağlı Halkın Koruma Birimleri (YPG) liderliğindeki ABD’li SDF ile işbirliği, Türkiye için acayip bir mesele haline geldi. Ankara, bir terörist grubu diğerini yenmek için kullanmalarının etkilerine karşı defalarca uyardı ve ABD Daesh ile olan savaşında YPG ile olan işbirliğinin “etkili sonuçlarını” tazeledi. Bununla birlikte, Daesh ile mücadele neredeyse sona ermesine rağmen ABD, SDF / YPG’yi silah ve askeri teçhizatla hala desteklemeye devam ediyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.