ABD Rahip Brunson’u Türkiye’den İade İstiyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde Cumhuriyetçi Senatör olarak görev yapan Thom Tillis ve Demokrat Jeanne Shaheen'in liderliğinde altmış altı senatör bir mektup yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yollanacak bu mektupta Türkiye'de yargı altında olan rahip Andrew Brunson'ın iadesi talep edildi.

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçi Senatör olarak görev yapan Thom Tillis ve Demokrat Jeanne Shaheen’in liderliğinde altmış altı senatör bir mektup yazdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yollanacak bu mektupta Türkiye’de yargı altında olan rahip Andrew Brunson’ın iadesi talep edildi.

ABD’de hiç beklenmeyen bir mektup hazırlığı yapıldı. Türkiye’de terör örgütleri arasında yer alan FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla yargı önünde hesap verecek olan rahip Andrew Brunson’ın geri alınmasını isteyen senatörler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazdı. Mektupta altmış altı Amerika Birleşik Devletleri senatörünün imzası yer edindi.

Rahip Bruson’ın yaşamını sürdürdüğü eyaletlerden Kuzey Carolina’nın temsilcisi olan Cumhuriyetçi senatör Thom Tillis ile beraber Demokrat senatör Jeanne Shaheen’in beraber hazırladığı mektupta, otuz beş sene hapis talebiyle yargılanan Brunson’ın iade edilmesi çağrısı yapıldı.

Donald Trump’ın da geride bıraktığımız hafta, “Eğer o casussa ben casusun alasıyım” diye sosyal medya paylaşım adresi Twitter’dan tweet atarak destek yaptığı Brunson’ın iade edilmemesi hususunda Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Türkiye’de hayatını sürdüren ABD’lilerin haklarına müdahale edilmemesi konusunda Ankara’ya yaptırım uygulaması çağrısında da bulunuldu.

Leave A Reply

Your email address will not be published.