2019’DA BAKAN YARDIMCILARINA DEĞİŞİKLİKLER GELİYOR

2019'DA BAKAN YARDIMCILARINA DEĞİŞİKLİKLER GELİYOR

0

Yeni hükümet sistemine geçişle birlikte uyum süreci devam ediyor. 2019’da yürürlüğe girecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde bürokrasi azaltılacak. Yeni düzenlemeyle birlikte bakan yardımcılarının belirli bir çalışma süresi bulunmayacak. Ayrıca bakan yardımcılarının çalışma alanı aynı bakanlıkta bulunan tek bir bakanla sınırlı kalmayacak. Bakanlar, bakan yardımcılarında değişiklikler yapabilecek.

Eski bakan yardımcılarına, görevleri sonlanmasına rağmen Başbakanlık Müşavirliği’nde kadro veriliyor. Bu nedenle kadrolarda doluluk meydana gelmekte. Ayrıca görevlerini tamamlamış bakan yardımcılarının 2 yıla kadar maaş ve makam aracı kullanma hakları devam etmekte. Yeni düzenlemeyle beraber bunlarında önüne geçilmesi planlanıyor.

BAZI BAKANLIKLAR BİRLEŞİYOR

Uyum süreci bakan yardımcıları dışında cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklarda da devam ediyor. Hükümetin yeni sisteme uygun hale getirilmesinde çalışmalarını sürdüren komisyon, bakanlıkların yeni sistemle nasıl bir kurumsal yapıda olacağını da enine boyuna inceleyip, görüşmelerini sürdürüyor.Yeni düzenlemelerin ilk amacı bürokrasiyi azaltmak. Bakanlıklarda, yeni sistemle beraber bazı değişikliklere gidiliyor. Bazı bakanlıklar birleştirilecek, bazı bakanlıklarda ayrılarak yeni bakanlıkların kurulacağı da değişiklikler arasında olacağı söyleniyor.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCILARI GELİYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle beraber başbakanlık kaldırılacak. Başbakan’ın yetkileri Cumhurbaşkanlığı’na verilecek. Cumhurbaşkanlığı’nın yetkilerinin çoğalmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı’nın birden fazla yardımcısı olacak. Bu yardımcılar arasında en yetkili olan Cumhurbaşkanı’na vekalet edecek.

Leave A Reply

Your email address will not be published.