100 TL’lik Parayı 30 Bin TL’ye Vermedi

Ordu'da bir iş yeri sahibinde yer alan ve bankanın basım hatasından dolayı eksiği olan 100 Türk Lirası banknot paranın değeri duyanları şaşkınlık içerisine giriyor.

0

Ordu’da bir iş yeri sahibinde yer alan ve bankanın basım hatasından dolayı eksiği olan 100 Türk Lirası banknot paranın değeri duyanları şaşkınlık içerisine giriyor.

Karadeniz bölgesi sınırları içinde yer alan Ordu’nun Altınordu kazasında dövme sanatçısı olan Mustafa Gedikli’de olan 100 TL’lik banknot diğerlerinden farklı olarak göze çarpıyor. Paranın ön tarafındaki sağ üst köşesinde 100 yazması gerekirken, bankanın baskı hatasından dolayı 10 yazıyor.

İlk olarak sahte olabileceği akla gelen bu paranın, gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde koleksiyon değeri olduğu ortaya çıkıyor. Parayı, Hollanda’dan gelen bir müşterisinden aldığını ortaya çıkan Gedikli, 30 bin Türk Lirası’na kadar teklif verdiklerini ancak bu fiyata satmayı düşünmediğini ifade etti.

Gedikli, “Ben ilk olarak görüldüğünde bu parayı sahte zannettim, ardından araştırınca anladım ki koleksiyon değeri bulunuyormuş. Bu parada bankanın basım hatası yer alıyor. Sağ üst kısmında bir tane sıfırı noksan, hatası ondan kaynaklanıyor. Biraz araştırma gerçekleştirince böyle paraların olduğunu, değerinin biçilemediğini anladım” ifadelerini kullandı. “Şu an bu paraya teklif verenler 30-35 bin Türk Lirası’na kadar çıktı ancak daha da araştırmaya devam ediyorum” sözlerini söyledi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.