Arşiv:

YAZARLAR

Adnan Tink

ÜÇ HİLALİN RÜZGÂR...

Tamer Yazar

BÜYÜK DEVLET̵...

Prof. Dr. Celalettin Yavuz

Hakan Fidan’...

Nuri Erdener

İSKENDERUN DEĞİŞİ...

 

“Muhtarlık bir gönül işidir”

İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, Hatay’daki muhtarlarla bir araya geldi.
Hatay Muhtarlar Derneği binasında düzenlenen kahvaltılı toplantıya katılan muhtarlarla tek tek selamlaşan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, muhtarların halkın gönlünden gelen seçilmişler olduğunu söyledi.
Toplantıya ev sahipliği yapan Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’in yaptığı bazı çalışmaları paylaştı ve Başkan’a hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
2 Şubat 2012 tarihinde kurulan derneğin zamanla 513 üyeye ulaştığını anlatan Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, “Birçok ilçe ve beldelerde muhtar arkadaşlarımız derneğimize katkı sağlamaktadır. Birlik ve beraberlik içerisinde bu oluşumun çoğaldığını, güçlendiğimizi düşünüyorum. Birlikten kuvvet doğar. Ağaç dallarıyla gürler” dedi.
İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’in çok önemli hizmet ve çalışmalar yaptığını belirterek, bunları sıralayan Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, İskenderun’da yapılan Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi’nin çok ayrıcalıklı bir hizmet olduğunu, son derece modern bir itfaiye binası yaptığını,  ömrünü tamamlamış 80 yıllık içmesuyu şebekesinin yenilendiğini, içmesuyu şebekesinin yenilenmesinin İskenderun’da halkın ve belediyenin bütçesine yaklaşık 50 trilyon katkısı olduğunu söyledi.
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’in şiddetli yağışlardan dolayı sel olmasına önlem olarak yağmursuyu drenaj kanalları yaptığını,  işyerleri ve evleri su baskınından kurtardığını, çok güzel bir iskele yaptığını,  Feyezan kanalı üzerinde çökme tehlikesi olan köprünün yerine yeni betonarme köprü inşa ettiğini,  yeni iki köprünün çalışmasının devam ettiğini paylaşan Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, kentte Aksagaz tarafından yapılan doğalgaz ve Tedaş şebeke çalışmasının da öncelikli hizmetlerden olduğunu belirtti.
Şehir içinde risk oluşturan tüp depolarının şehir merkezi dışında yapılan tüp depolarına taşındığını, bunun halk için güzel bir hizmet olduğunu belirten Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, “Başkanımız İskenderun’da beş adet kadın kültür sanat ve eğitim merkezi yaptı. Burada kadınlara ücretsiz kurslar veriliyor. Sahildeki yapılan nikah salonunu ben de gördüm. Çok beğendim. İlk defa uluslar arası heykel sempozyumunun İskenderun’da yapılmış olması, bu kadar hizmetin için de geleceğimiz olan çocuklarımıza ücretsiz tiyatro kursları verilmesi güzel bir hizmet. Halkımızın cenaze günleri için üç mahalleye hitap eden taziye evinden dolayı halk memnun. Birinin tamamlandığını, diğerinin de yapımına başlanacağını öğrendim. Başkanımıza halka yaptığı hizmetlerden dolayı tüm Hatay’daki Muhtarlarımız adına sonsuz şükranlarımı sunuyorum” dedi.

‘Muhtarlık gönüllülük işidir’
Toplantının düzenlenmesine emeği geçenlere ve katılan konuklara teşekkür eden Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü yapılan bütün çalışmaları, sanki İskenderun’da yaşıyormuşcasına saydı. Memleketimize, halkımıza layık olmaya çalışıyoruz” dedi.
Muhtarlığın bir gönüllülük işi olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “Muhtarlara saygım çok büyük. Çünkü muhtarların dışında bütün seçilmişler, bir partilerin mensubu olarak aday olur ve seçilerek gelirler. Ama muhtarlar hiçbir partiye üye olmadan direkt kendileri bağımsız aday olurlar, seçilirler. Dolayısıyla her partiliden oy alırlar. Herkesin gönlünde en fazla olanlarsınız siz. Onun için muhtarlara derin bir saygım ve sevgim var” diye konuştu.
Muhtarların mahalle sakinleriyle kişisel bağlantısı olduğunu ve o mahallenin sorunlarını çok daha iyi bildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, “İskenderun’da 28 mahalle var. Belediye olarak 28 mahalleye hizmet götürmek durumundayız. Ama bir mahalle muhtarı o mahallenin sorunlarını kişisel olarak daha iyi bilmek durumundadır. Çünkü kapı kapı dolaşır herkesi dinler, mahalle sakinleriyle kişisel bağlantısı vardır” dedi.
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, muhtarların görevini daha iyi yerine getirmesi amacıyla daha çok yetki ve daha fazla katkı sağlanması gerektiğini vurguladı.
 Başkan, “Her iş, aslında her hareket bir ihtiyaçtan doğar. Hiçbir hareket kendi kendine başlamaz. Mutlaka ihtiyaç vardır ve o ihtiyaçtan dolayı başlar o hareket. Niye muhtarlarımız bir araya gelmeye başladı? Demek ki Hatay’ın birlikteliğe ihtiyacı olan günlerden geçiyoruz. Dernek Başkanı Mahmut Gülcü ve arkadaşlar herkesi toparladılar. Hızla 500’ü geçen topluluk oluştu. Böyle birlikteliğe demek ki ihtiyaç var. Hatay’daki muhtarları kutluyorum. Bu hassas günlerde bir araya geldiler. Bir arada olmamız gereken günlerden geçiyoruz. Bir arada olmak, kardeşçe ilişkileri burada olduğu gibi geliştirmekten geçer.” dedi.
 Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti sayesinde bizim bu sıkıntılardan uzakta olduğumuz belirten Başkan, “Bu sıkıntılara düşmemek için bunu iyi muhafaza etmeliyiz. Her görüş ve düşünceden 500’ün üstünde muhtarla bir aradayız. Sizi kutluyorum” dedi.
İskenderun’da çok güzel çalışma ve hizmetler yapıldığını belirten Başkan, öncelikle altyapı yapmak gerektiğini söyledi.
Bu birlikteliğin ileriye dönük umut verdiğini belirten Başkan, birlikteliğin devam etmesiyle ilimizin daha güzel yerlere gelebileceğini ifade etti.
Küresel iklim değişiklikleri başladığını, bilim adamlarının küresel iklim değişikliklerine vurgu yaptıklarını ifade eden Başkan,  “Küresel iklim değişikliğine karşı mutlaka tedbirler almamız gerekir. Bizim İskenderun’da yaptığımız bu” dedi.
2009’da göreve başlandığında eski şebekeden dolayı günde 70 bin ton su kaybına neden olan, Fransızlardan kalan eski içmesuyu şebekesinin değiştirildiğini, halkın yeni şebekeyle musluktan akan temiz ve sağlıklı suyu içeceğini ve bunun çok önemli olduğunu belirten Başkan, “Şehir içini yaklaşık 1200 km kazdık. Su kaybımız kalmadı. Halkımızın musluktan akan suyu içmesi çok önemli” diye konuştu.
Toplantıda konuşan Kırıkhan 408 Evler Mahalle Muhtarı Ahmet Üstünbaş, muhtarlarla bir arada olan Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’e teşekkür etti.
Muhtarlar olarak en güzel hizmeti yapacak kişilerin hizmetlerin, belediyelerin başına getirilmesini yürekten istediklerini belirten Muhtar Ahmet Üstünbaş, birlik ve beraberliğin sürmesi temennisinde bulundu.
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’in davetlisi olarak İskenderun’da ramazan ayında iftar yemeğine katıldıklarını anımsatarak, tekrar teşekkür eden Altınçay Mahalle Muhtarı Ali Demir, birlik ve beraberlik olan her yerde güller açacağını söyledi.
Muhtar Ali Demir, “Bize sahip çıktığı için İskenderun Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Birlik ve beraberlik olduğu yerde güller açar. Birlik ve beraberliğimizi hiçbir zaman bozmayalım” diye konuştu.
 “İskenderun Belediye Başkanının buraya geleceğini duyunca hemen geldik” diyerek sözlerine başlayan Kırıkhan Adalar Köyü Muhtarı Adnan Açık, “Birlik ve beraberliğimizi sürdürmek için dernek kurduk. Hatay Muhtarlar Derneği Türkiye’nin en gözde derneğidir. Birlik beraberliğimizi sağladığı için Hatay Muhtarlar Derneğine teşekkür ederiz” dedi.
Muhtarları bir arada toplamanın önemli olduğunu belirten Hatay Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Yetişen, Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü’ye teşekkür ederek, muhtarların kendi mahallesinin belediye başkanı olduğunu söyledi.
Hatay Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Yetişen, “Hatay ilimizin şu geçtiği sıkıntılı dönemde böyle bir birlikteliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. İskenderun Belediye Başkanımıza hoş geldiniz diyorum” dedi.
Muhtarlar, Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek’e toplantıya katılımından dolayı teşekkür etti.
İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, birlikteliğin sağlanmasında katkısı olan Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü’ye teşekkür ederek, İskenderun fotoğrafının yer aldığı anı tabağı verdi.
Belediye Başkanı Dr.Yusuf H.Civelek, samimi bir ortamda geçen toplantıda, muhtarlarla sohbet etti.

14.11.2013

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder Yazdır
 

YAZARLAR

Nesrin Rihani

ÇELİK GİBİ YETKİ ...

Bilgin Güzelaydoğdu

Küstahtır Bilirim...

H. İbrahim Ataman

KADİR GECENİZ VE ...

Sadık Karakaş

KÖY ENSTİTÜLERİ V...